The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, today announced its nominations for the 42nd Annual Annie Awards, recognising the year’s best in the field of animation.

Ireland’s Song of the Sea, from Kilkenny based animation studio Cartoon Saloon, is nominated for seven awards, including Best Animated Feature, Best Director for Tomm Moore, Best Character Design, Music, Production Design, Writing, and Editing.

Alan Holly’s animated short Coda, which is on the shortlist for Oscar glory, has also picked up a nomination here for Best Animated Short.

Dublin based animation studio Brown Bag is nominated for two productions in the same category, with Doc McStuffins and Peter Rabbit competing for Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children.

Commenting on the news James Hickey, Chief Executive, Bord Scannán na hÉireann/the Irish Film Board (IFB) said “Congratulation to all of the nominees. As the largest funder for Irish animation content in the country we are delighted to see the Irish animation industry receive so many international plaudits. Universally acclaimed by critics to date “Song of the Sea” tells a beautiful story based on Irish mythology and children worldwide will have an opportunity to see the film as it is rolled out in cinemas across the globe over the next few months.”

The complete list of nominations is available below. The winners will be announced at a black tie ceremony on Saturday, January 31st, 2015 at UCLA’s Royce Hall at 7:00 pm PST.

Best Animated Feature

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Cheatin’

Plymptoons Studio

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

Song of the Sea?

GKIDS/Cartoon Saloon

The Book of Life

Reel FX

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

The Tale of The Princess Kaguya?

GKIDS/Studio Ghibli

 

Best Animated Special Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey

Voyager Pictures LLC

Dawn of the Dragon Racers ?

DreamWorks Animation

How Murray Saved Christmas

Universal Television

Polariffic

Bent Image Lab

Toy Story That Time Forgot?

Pixar Animation Studios

 

Best Animated Short Subject

Coda?

62 George Street

Duet?

Glen Keane Productions

Feast?

Walt Disney Animation Studios

Inside Homer – The Simpsons Couch Gag

Acme Filmworks

Me and My Moulton?

National Film Board of Canada

Silent

Moonbot/Dolby (Creative Artists Agency)

The Dam Keeper?

Tonko House LLC

The Raven ?

Moonbot Studios

 

Best Animated Television/Broadcast Commercial

Citizen M: “Swan Song”

Stoopid Buddy Stoodios

Flight of the Stories ?

Aardman Animations

LEGO Batman 3: Beyond Gotham?

Plastic Wax

 

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

Doc McStuffins?

Disney Channel / Disney XD

Peter Rabbit

Nickelodeon Animation Studio

Tumble Leaf?

Amazon Studios

Wallykazam!

Nickelodeon Animation Studio

Zack & Quack?

Zodiak Kids

 

Best Animated Television/Broadcast Production For a Children’s Audience

Adventure Time?

Cartoon Network

Gravity Falls

Disney Television Animation

Legend of Korra

Nickelodeon Animation Studio

Over The Garden Wall?

Cartoon Network

Wander Over Yonder?

Disney Television Animation

 

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

Archer?

FX Networks

Back To Backspace?

Cartoon Network Studios

Bob’s Burgers?

Bento Box Entertainment

Rick and Morty?

Starburns Industries, Inc.

Mike Tyson Mysteries?

Warner Bros. Animation

Regular Show ?

Cartoon Network Studios

The Simpsons?

The Simpsons

 

Best Video Game

Forza Horizon 2

Microsoft – Turn 10 Studios

Valiant Hearts: The Great War

Ubisoft

Child of Light

Ubisoft

 

Best Student Film

After School

Junyi Xiao

Dead Over Heels

Jose Matheu

El Coyote?

Javier Barboza

Frog’s Legs

Katie Tamboer

My Big Brother ?

Jason Rayner

Tiny Nomad?

Toniko Pantoja

 

Achievement Categories

Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik

How to Train Your Dragon 2?

DreamWorks Animation

James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation

Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen

Penguins of Madagascar?

DreamWorks Animation

Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal

 The Book of Life

Reel FX

Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

 

Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production

Edge of Tomorrow

Sony Pictures Imageworks

Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist

Noah

Industrial Light & Magic

Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro

The Amazing Spider-Man 2?

Sony Pictures Imageworks

Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Weta Digital

Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond

Transformers: Age of Extinction

Industrial Light & Magic 

Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen

X-Men: Days of Future Past

Digital Domain

Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

 

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Don Crum

Toy Story That Time Forgot ?

Pixar Animation Studios

Carlo Vogele

Toy Story That Time Forgot 

Pixar Animation Studios

Ken Kim

Tumble Leaf ?

Amazon Studios

Michael Granberry

Tumble Leaf

Amazon Studios

Teresa Drilling

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

Justin Nichols

 

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

How to Train Your Dragon 2 ?

DreamWorks Animation

Fabio Lignini

How to Train Your Dragon 2 ?

DreamWorks Animation

Steven “Shaggy” Hornby

How to Train Your Dragon 2?

DreamWorks Animation

Thomas Grummt

Penguins of Madagascar?

DreamWorks Animation

Ravi Kamble

The Boxtrolls ?

Focus Features/Laika

Travis Knight

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Malcolm Lamont

The Boxtrolls

Focus Features

Jason Stalman

 

Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

Dawn of the Planet of the Apes?

Weta Digital

Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic

Guardians of the Galaxy

Framestore

Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Weta Digital

Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

 

Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game

Assassin’s Creed Unity

Ubisoft

Mike Mennillo

Don’t Starve: Console Edition

Klei Entertainment Inc.

Child Of Light

Ubisoft

Alex Drouin

 

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse ?

Disney Television Animation

Andy Suriano

Wander Over Yonder ?

Disney Television Animation

Benjamin Balistreri

Welcome to the Wayne

Nickelodeon Animation Studio

Zac Gorman

 

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production

Big Hero 6?

Walt Disney Animation Studios

Shiyoon Kim, Jin Kim

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation

Timothy Lamb, Joe Moshier

Penguins of Madagascar?

DreamWorks Animation

Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa

Rio 2 ?

Blue Sky Studios

Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo

The Book of Life

Reel FX

Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Mike Smith

 

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production

Adventure Time?

Cartoon Network

Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi

Archer?

FX Networks

Bryan Fordney

Bob’s Burgers?

Bento Box Entertainment

Jennifer Coyle & Bernard Derriman

Disney Mickey Mouse ?

Disney Television Animation

Aaron Springer

Gravity Falls?

Disney Television Animation

Rob Renzetti

Over The Garden Wall

Cartoon Network

Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter

The Simpsons?

The Simpsons

Matthew Nastuk

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

David Thomas

 

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production

Big Hero 6?

Walt Disney Animation Studios 

Don Hall & Chris Williams

Cheatin’?

Plymptoons Studio

Bill Plympton

How to Train Your Dragon 2?

DreamWorks Animation

Dean DeBlois

Song of the Sea?

GKIDS/Cartoon Saloon

Tomm Moore

The Book of Life?

Reel FX

Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Anthony Stacchi & Graham Annable

The LEGO Movie

Warner Bros. Pictures

Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director

The Tale of The Princess Kaguya?

GKIDS/Studio Ghibli

Isao Takahata

 

Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Christopher Willis

Dora and Friends: Into the City!

Nickelodeon Animation Studio

Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford

Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu?

Jam

Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman

Marvel’s Avengers Assemble?

Dynamic Music Partners

Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion

Tumble Leaf?

Amazon Studios 

Nathan Barr & Lisbeth Scott

 

Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production

Cheatin’?

Plymptoons Studio

Nicole Renaud, Composer

How to Train Your Dragon 2?

DreamWorks Animation

John Powell, Jónsi

Mr. Peabody & Sherman?

DreamWorks Animation

Danny Elfman

Song of the Sea?

GKIDS/Cartoon Saloon

Bruno Coulais & Kila

The Tale of The Princess Kaguya?

GKIDS/Studio Ghibli

Joe Hisaishi

 

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey?

Voyager Pictures LLC

Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou

Disney Mickey Mouse?

Disney Television Animation

Joseph Holt

Mickey Shorts?

Disney

Narina Sokolova

The Powerpuff Girls

Cartoon Network

Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka

Turbo FAST

DreamWorks Animation

Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar

Wander Over Yonder?

Disney Television Animation

Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio

Zack & Quack ?

Zodiak Kids

Erez Gavish

 

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

Mr. Peabody & Sherman?

DreamWorks Animation

David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

Adrien Merigeau

The Book of Life?

Reel FX 

Simon Varela & Paul Sullivan

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall

The LEGO Movie?

Warner Bros. Pictures

Grant Freckelton

 

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Heiko Drengenberg

Gravity Falls ?

Disney Television Animation

Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld

Legend of Korra

Nickelodeon Animation Studio

Joaquim Dos Santos

Star Wars Rebels?

Disney Channel / Disney XD

Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace

The Simpsons?

Film Roman

Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis

Toy Story That Time Forgot ?

Pixar Animation Studios

Louise Smythe

Wander Over Yonder

Disney Television Animation 

Mark Ackland

 

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

Big Hero 6?

Walt Disney Animation Studios 

Marc E. Smith

How to Train Your Dragon 2?

DreamWorks Animation 

Truong “Tron” Son Mai

Planes: Fire & Rescue?

Disneytoon Studios

Piero Peluso

Rio 2?

Blue Sky Studios 

John Hurst

Rio 2?

Blue Sky Studios 

Rodrigo Castro

The Boxtrolls?

Focus Features 

Julian Nariño

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Emanuela Cozzi

 

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse?

Disney Television Animation

Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma

Fairly Oddparents

Nickelodeon Animation Studio

Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker

Robot Chicken?

Stoopid Buddy Stoodios

Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd

 

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production

Henry & Me?

Reveal Animation Studios

Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi

Rio 2 ?

Blue Sky Studios

Andy Garcia as the voice of Eduardo

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher

The Boxtrolls ?

Focus Features/Laika

Dee Bradley Baker as the voice of Fish

 

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse?

Disney Television Animation

Darrick Bachman

The Powerpuff Girls?

Cartoon Network

Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata

The Simpsons?

20th Century Fox

Rob LaZebnik

The Simpsons

20th Century Fox

Tim Long

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

Steve Purcell

 

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production

Big Hero 6?

Walt Disney Animation Studios

Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts

How to Train Your Dragon 2?

DreamWorks Animation

Dean DeBlois

Song of the Sea ?

GKIDS/Cartoon Saloon

Will Collins

The Boxtrolls?

Focus Features/Laika

Irena Brignull & Adam Pava

The LEGO Movie?

Warner Bros. Pictures

Phil Lord & Christopher Miller

 

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse?

Disney Television Animation

Illya Owens

Dragons: Defenders of Berk?

DreamWorks Animation Television

Ernesto Matamoros

Family Guy?

Super 78

Mike Elias

Toy Story That Time Forgot?

Pixar Animation Studios

David Suther, Bradley Furnish & David Condolora

Turbo FAST?

DreamWorks Animation

Todd Raleigh & Doug Vito

 

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production

Big Hero 6 ?

Walt Disney Animation Studios

Tim Mertens

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation

John K. Carr

Planes: Fire & Rescue

Disneytoon Studios

Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway

Song of the Sea?

GKIDS/Cartoon Saloon

Darragh Byrne

The LEGO Movie ?

Warner Bros. Pictures

David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O’Brien-Brown

 

Juried Awards

The Winsor McCay Award – For Lifetime Achievement

Didier Brunner, Don Lusk and Lee Mendelson

The June Foray Award – for significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation

Charles Solomon

The Ub Iwerks Award – for technical advancement that has made a significant impact on the art or industry of animation

DreamWorks Animation’s Apollo Software

Special Achievement Award – recognizing the unique and significant impact on the art and industry of animation.

The Walt Disney Family Museum

Leave a Reply